Byť stredom vojenského terča

Autor: Pavol Gašper | 17.9.2014 o 16:16 | Karma článku: 3,78 | Prečítané:  634x

Nepoznám ľudí, ktorí by chceli byť stredom vojenského terča, na ktorý sú smerované prvé útoky druhej strany. Ani ja k nim nepatrím.

Slovenská republika, ako člen NATO, má vo vzťahu k tejto organizácii záväzky, ktoré je potrebné plniť. Zriaďovanie základní na svojom území k týmto záväzkom nepatrí. Vytvorenie vojenskej základne je veľmi vážna vec a jej zriadenie kdekoľvek na svete podstatne zvyšuje riziko vojenského útoku na toto miesto. Nepoznám ľudí, ktorí by chceli byť stredom vojenského terča, na ktorý sú smerované prvé útoky druhej strany. Ani ja k nim nepatrím. Som proti zriadeniu základne NATO v jednej z najkrajších krajín sveta a navyše na rozhraní troch národných parkov.

Na celej záležitosti je zarážajúci spôsob, akým vláda k rozhodnutiu dospela, aj to, ako ho, vrátane prezidenta republiky, komunikovala občanom Slovenska, a teda aj svojim priaznivcom. Je, mierne povedané, znepokojujúce, že sme my, občania, neboli vôbec informovaní o tomto zámere. Korunou všetkého je, že sme sa my, domáci – občania Slovenskej republiky – dozvedeli o tak závažnej záležitosti od cudzích. Tým nám bol prejavený rešpekt, aký v očiach vlády a prezidenta máme. Je smutné, ak sa rodina dozvie o domácich záležitostiach od cudzích ...

A ďalej, rozširovanie vojenských základní bolo po rozpade Varšavskej zmluvy zamedzené medzinárodnými dohodami. Preto sa javí ponuka Slovenska na zriadenie logistického centra ako prinajmenšom nevhodná. Alebo už zase rozhodujú o nás bez nás? Alebo ide o manipuláciu, či „prieskum“ verejnej mienky u nás „pichnutím do osieho hniezda“? Bez ohľadu na to, čo z toho je pravda, je to veľmi nebezpečná hra.

Ak by existovalo vážne ohrozenie Slovenska z krajín, ktoré nie sú členmi NATO, majú byť o tom občania riadne informovaní a o nadnárodných základniach majú rozhodnúť v referende. Keďže túto cestu vláda a prezident nezvolili, je potrebné dať im najavo vôľu ľudí prostredníctvom petície.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?