Občania proti sebe

Autor: Pavol Gašper | 11.9.2017 o 12:12 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  112x

Je ťažké vyhovieť všetkým. Občania sa sťažujú, že nemajú parkovacie miesto hneď pred domom, žiadajú okamžité riešenia. V tej istej chvíli to vadí ich susedom a petícia ruší každý dobrý úmysel, riešenie problému.    

Skoro každé mesto bojuje s nedostatkom parkovacích miest. V minulosti aj mesto Poprad malo vytvorený koncept ako rozširovať parkoviska, avšak viaceré z nich sa nemohli realizovať kvôli petíciám obyvateľov.

Prvý najjednoduchší krok je vybudovanie pozemných parkovísk. Každý chcel mať parkovisko pod nosom, ale nikto nechcel dovoliť, aby sa na kúsku trávnika neďaleko jeho domu, neďaleko jeho bytovky vybudovalo niekoľko parkovacích miest.

Kvôli petíciám občanov sa tieto parkoviska nevybudovali. Pri následných rozhovoroch s ľuďmi, kde im poslanci a úradníci mesta sa pokúšali vysvetliť potrebu budovania nových parkovacích miest, povedali: „My sme sa rozhodli takto.“

Na otázku: „ Čo budete robiť keď vaše deti vyrastú, a to bude onedlho, budete potrebovať auto, prípadne ďalšie auto, kde budete parkovať?“

Odpoveď bola jednoduchá: „ Urobíme petíciu na vybudovanie parkoviska na tomto mieste.“

Vyzerá to smiešne, ale je to fakt. Pritom je situácia natoľko kritická, že viaceré bytovky sú nedostupné aj pre záchranné zložky - Lekárska služba prvej pomoci alebo Hasičský zbor.

Keďže mesto nevieme nafúknuť, situácia na sídliskách je už dlhšiu dobu kritická, počet áut pribúda, pristúpili sme ku koncepcii výstavby parkovacích domov. V územnom pláne bolo schválených viacero lokalít, ktoré by pokrývali potreby na parkovanie z najbližšieho okolia. Aby parkovací dom bol pekný a nie nejaká plechová alebo betónová škatuľa, vypísalo mesto architektonickú súťaž pod gesciou Slovenskej komory stavebných inžinierov. V hodnotiacej komisii boli aj úplne nezávislí odborníci a viacerí experti z oblasti dopravy sa vyjadrili veľmi pochvalne na margo tejto súťaže. Projekty, ktoré predložili autori boli veľmi zaujímavé a mnohé z nich boli oveľa krajšie než najkrajšie bytovky. Víťaz bol známy a mohli sme pristúpiť ku postaveniu parkovacieho domu.

V tom čase ale viacerí aktivisti zorganizovali petíciu proti parkovaciemu domu. Dôvody boli prozaické: „ Neuvidíme svoje auto z bytovky.“ Alebo: „ Radšej budeme parkovať tu a nechceme mať pod oknami dym.“ Ako keby zaparkované autá dymili.

Keďže sme nechceli bojovať proti občanom, odstúpili sme od parkovacieho domu a čakáme na ďalšiu petíciu za vybudovanie parkovacieho domu. Niektorí z aktívnych a dopredu mysliacich občanov už aj navrhli ďalšie lokality, ktoré pôvodne neboli v územnom pláne, no ktovie aké petície prídu na tieto návrhy.

Verím, že problém parkovania sa v budúcnosti vyrieši, ale zrejme parkovacie domy sú jediným riešením. Ale čo s protichodnými petíciami?  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Útočí na novinárov, s jeho menom sa spája viac ako desať káuz. Kto je Kočner

Podnikateľa v stredu pre kauzu zmenky a daňové úniky zadržala polícia.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.


Už ste čítali?